Men kæden var ikke lang nok, så jeg måtte tænke kreativt. Jeg har derfor forlænget med grønne ferskvandsperler af typen skalperler.
For det første begik jeg den fejl, at lade skalperlerne være den afsluttende del af perlekæden, hvilket er helt håbløst ud fra et “sy-perlekæde-perspektiv”. Det er meget vanskeligt at afslutte en perlekæde med en sådan typer perler, fordi der afslutningsvis ikke er plads til at slå knuder og få nålen igennem de sidste tre perler uden stor risiko for at kæden bliver slap. Af samme årsag er der også meget lidt plads til at lave den sidste og afgørende knude, som gerne må blive så pæn som mulig.
Når det er sagt, så lykkedes det rimelig godt, men det tog en evighed og mange, mange forsøg, før jeg var tilfreds.
Men perlekæden lægger ikke pænt om halsen, når man har den på. De grønne perler er for små og lette og giver en ubalance.
Nu har jeg i mellemtiden fundet en rest med tværborede stavperler, som har mere tyngde, og i hvert fald bredde til at balancere mabéperlene (tror jeg). Det må komme an på en prøve.
/Bella


Ingen kommentarer:
Send en kommentar