Det bliver også en lang perlekæde og den skal monteres med dupsko, så jeg kan skifte lås.
Jeg har lavet den af restperler fra skufferne. Jeg har kombineret tre forskellige perlestrenge, som changere i blå, mørkegrå og lilla nuancer. Mindre runde perler, store runde perler samt en perle med flad bund i en mellemstørrelse.
Jeg har kombineret dem så der kommer en lille perle, en fladrund perle, en lille perle, en fladrund perle og en stor perle. Jeg nævner det, fordi du muligvis tænker, at jeg allerede har sådan en perlekæde. Men nej, det er en helt anden farve, de er blå-grå-grønne, mindre samt kombineret på en anden måde, og kun med to forskellige størrelse perler.
Dog har de det tilfælles af kombinationen med blanding af perler i forskellige størrelser giver en levende og spændende perlekæde.
Perlekæden vil være flot til min Ingen Dikkedarer-sweater, som det derfor er oplagt at give en status på. Jeg mangler blot at strikke ribben på det sidste ærme. Den er med andre ord, så godt som færdig.
De næste håndarbejdsprojekter bliver et babytæppe til naboerne som venter barnebarn, og en sommerbluse i pima bomuldsgarn med bittesmå pailletter fra Garnudsalg. Garnet er allerede bestilt og modtaget, og venter kun på at komme på pindene.
/Bella



Ingen kommentarer:
Send en kommentar